- Hamuje agregację płytek krwi. Specjalnie skonstruowana otoczka powoduje, że tabletka rozpada się dopiero w jelicie cienkim, co pozwala ochronić śluzówkę żołądka i dwunastnicy przed podrażnieniem.
Acard 75 mg - 60 tabletek
Acard hamuje agregację płytek krwi. Specjalnie skonstruowana otoczka powoduje, że tabletka rozpada się dopiero w jelicie cienkim, co pozwala ochronić śluzówkę żołądka i dwunastnicy przed podrażnieniem.
POJEMNOŚĆ: 60 tabletek
WSKAZANIA:
Wskazaniem do stosowania preparatu jest choroba niedokrwienna serca oraz wszelkie sytuacje kliniczne, w których celowe jest zapobieganie agregacji krwinek płytkowych:
- zapobieganie zawałowi serca u osób dużego ryzyka
- w niestabilnej chorobie wieńcowej
- u osób po przebytym już zawale
- stan po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej
- zapobieganie zatorom naczyń mózgowych u osób z migotaniem przedsionków
- u osób po przebytym udarze zatorowym mózgu
- u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych
SPOSÓB UŻYCIA:
Zwykle 75 lub 150 mg 1 – 2 razy na dobę lub co drugi dzień w czasie posiłku. Jeśli konieczne jest szybkie działanie antyagregacyjne, celowe jest rozpoczęcie leczenia od 300 mg dziennie przez 2 dni, a następnie zmniejszenie dawki do wartości 75 – 150 mg. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać.
PRZECIWWSKAZANIA:
- nadwrażliwość na pochodne kwasu salicylowego,
- uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. astma aspirynowa,
- nie stosować u dzieci poniżej 15 roku życia chorych na zakażenia wirusowe, z uwagi na podejrzenie o powodowanie zespołu Rey’a,
- nie stosować leku w ciąży,
- choroba wrzodowa,
- skaza krwotoczna, hemofilia, polipy nosa, trombocytopenia.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Z uwagi na możliwość nadmiernej skłonności do krwawień, kwas acetylosalicylowy nie powinien być podawany na 5 # 7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym. U osób szczególnie wrażliwych należy zachować ostrożność: u chorych na astmę oskrzelową i inne choroby alergiczne, u osób ze zwiększoną skłonnością do krwawień (hemofilia, niedobór witaminy K), u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, w niedoborze dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu z uwagi na ryzyko hemolizy.
INTERAKCJE:
Częstość występowania interakcji kwasu acetylosalicylowego stosowanego w małych dawkach nie jest dokładnie znana. Lek podawany w dawkach konwencjonalnych nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (z grupy pochodnych kumaryny i pochodnych mocznika). Jednoczesne podawanie tych leków może być przyczyną nadmiernych krwawień; jednoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych powoduje wzajemne nasilenie działań niepożądanych (zastrzeżenie to nie odnosi się do paracetamolu); hamuje działanie leków moczopędnych # furosemidu i spironolaktonu; osłabia hipotensyjne działanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (kaptopril, enalapril), tiazydów (hydrochlorotiazyd, chlortalidon, klopamid) i innych leków hipotensyjnych; może zwiększać stężenie frakcji wolnej kwasu walproinowego, nasilając jego działanie. W konwencjonalnych dawkach (300 mg) może dawać interakcję z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.
SKUTKI UBOCZNE:
Kwas acetylosalicylowy podawany w małej dawce jest z reguły dobrze tolerowany przez chorych. Większość opisanych działań niepożądanych występowała po dawkach rzędu kilkuset do kilku tysięcy miligramów dziennie; nie można jednak wykluczyć, że objawy takie mogą wystąpić u osób wrażliwych po dawkach mniejszych. Uczulenie na kwas acetylosalicylowy występuje najczęściej w wieku średnim, najczęściej u kobiet. Reakcje pojawiają się niezależnie od wielkości podanej dawki. Objawami uczulenia mogą być: nieżyt nosa, polipy nosa, skurcz oskrzeli, obrzęk naczyniowy, pokrzywka, eozynofilia. Niezależnie od tych objawów kwas acetylosalicylowy może spowodować tzw. astmę aspirynową, która jest przeciwwskazaniem do jego stosowania; rzadko trombocytopenia oraz niedokrwistość hemolityczną. Dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego i krwawienia po niskich dawkach stosowanych dojelitowo występują bardzo rzadko.
SKŁAD:
- Kwas acetylosalicylowy 75 mg.