- Wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego takich jak: zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu.
Ranimax 150mg - 10 tabletek
Wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego takich jak: zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu.
POJEMNOŚĆ: 10 tabletek
DZIAŁANIE:
Lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Powoduje ustąpienie w krótkim czasie dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego: nadkwaśności, zgagi, bólów w nadbrzuszu.
SPOSÓB UŻYCIA:
Dorośli i młodzież od lat 12: w przypadku występowania objawów dyspeptycznych należy zastosować 1 tabletkę, w razie potrzeby 2 raz na dobę. Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki preparatu na dobę. Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 2 tygodnie.
PRZECIWWSKAZANIA:
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- marskość wątroby,
- dzieci w wieku do 12 lat.
SKUTKI UBOCZNE:
Obserwowano: nudności, wymioty, biegunki, zaparcia. Mogą wystąpić przemijające zmiany aktywności enzymów wątrobowych oraz pojedyncze
przypadki przemijającego zapalenie wątroby (komórkowe, kanalikowe lub mieszane) przebiegające z żółtaczką lub bez. Rzadko występowało ostre
zapalenie trzustki. Rzadko może wystąpić przemijająca trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza oraz pancytopenia (czasami z hipoplazją lub
aplazją szpiku). Reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, gorączka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs anafilaktyczny) występują bardzo rzadko. Bardzo rzadko występowały przypadki bradykardii i ciężkich arytmii oraz niedociśnienia. U pacjentów obserwowano ból i zawroty głowy. Rzadko występowały przemijające stany splątania, depresji, omamów (głównie u pacjentów ciężko chorych i w podeszłym wieku), przemijające ruchy mimowolne. Donoszono o występowaniu wysypki skórnej, w tym rzadkich przypadków rumienia wielopostaciowego. Rzadko zapalenie naczyń i łysienie oraz objawy ze strony układu mięśniowo-szkieletowego w postaci bólów stawów i mięśni. Rzadko dochodziło do przemijających zaburzeń widzenia, wskazujących na zaburzenia akomodacji. Rzadko przemijająca impotencja. Zanotowano kilka przypadków ginekomastii u mężczyzn.
Uwagi
Przed zastosowniem leku w ciąży i okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.
SKŁAD:
1 tabletka zawiera 150 mg ranitydyny w postaci chlorowodorku oraz substancje pomocnicze:
- skrobia kukurydziana
- celuloza mikrokrystaliczna
- powidon
- magnezu stearynian
- hypromeloza
- tytanu dwutlenek
- makrogol 6000
- laktoza jednowodna
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.