- Preparat polecany w zwalczaniu bóli różnego pochodzenia.
Nurofen Express Forte 400mg
Preparat polecany w zwalczaniu bóli różnego pochodzenia.
POJEMNOŚĆ: 20 kapsułek
DZIAŁANIE:
Nurofen Ultra Forte zawiera ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Kapsułki Nurofen Ultra Forte łatwo rozpadają się w żołądku i lek szybciej wchłania się do krwi.
WSKAZANIA:
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle głowy m.in. ból napięciowy i migrena, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu, bolesne miesiączkowanie).
Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).
SPOSÓB UŻYCIA:
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Dawka początkowa 1 kapsułka następnie w razie potrzeby 1 kapsułka co 4 godziny. Nie stosować więcej niż 3 kapsułki (1200 mg ibuprofenu) w ciągu doby. Kapsułki należy popić wodą i połknąć w całości. Kapsułek nie należy żuć ani ssać.
PRZECIWWSKAZANIA:
Leku Nurofen nie należy stosować u pacjentów:
- z nadwrażliwością na ibuprofen lub którąkolwiek substancją pomocniczą leku oraz na inne NLPZ,
- u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,
- z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, ównież tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ,
- z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężą niewydolnością serca,
- przyjmujących jednocześnie inne NLPZ, w tym inhibitory COX- 2,
- w III trymestrze ciąży,
- ze skazą krwotoczną.
Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
SKUTKI UBOCZNE:
Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania stosując następujące określenia:
Bardzo często: więcej niż u 1 na 10 leczonych pacjentów.
Często: mniej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów.
Niezbyt często: mniej niż u 1 na 100, ale więcej niż u 1 na 1000 pacjentów.
Rzadko: mniej niż u 1 na 1000, ale więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów.
Bardzo rzadko: mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów i w pojedynczych przypadkach.
Zaburzenia żołądka i jelit:
niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności.
rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka.
bardzo rzadko: smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna.
Może wystąpić choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, czasami ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku i perforacja.
Zaburzenia układu nerwowego:
niezbyt często: bóle głowy.
rzadko: zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia.
W pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
rzadko: obrzęki
bardzo rzadko: zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi.
Zaburzenia wątroby i dóg żółciowych:
bardzo rzadko: zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
bardzo rzadko: zaburzenia wskaźników morfologii krwi (nidokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza).
Zaburzenia skóry
bardzo rzadko: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka.
Zaburzenia układu immunologicznego:
niezbyt często: pokrzywka i świąd.
bardzo rzadko: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia, hipotensja, wstrząs. Zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
U pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka dezorientacja.
Zaburzenia serca
bardzo rzadko: obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca związane ze stosowaniem leków z grupy NLPZ w dużych dawkach.
DODATKOWE INFORMACJE:
U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się stosowanie leku podczas posiłku. Lek nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.
SKŁAD:
Substancja czynna: ibuprofenum 400 mg oraz substancje pomocnicze:
- czerwień koszenilową (E124)
- potasu wodorotlenek
- sorbitol
- żelatyna
- sorbitol ciekły
- woda oczyszczona
- lecytyna
- poliwinylu octanoftalan
- makrogol 400
- amonowy wodorotlenek
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.