- Preparat stosowany w bólu głowy, bólu zęba, bólu miesiączkowy, bólu pooperacyjny, bólu reumatyczny a także w bólu i gorączce związanej z przeziębieniem i grypą.
Saridon
Preparat stosowany w bólu głowy, bólu zęba, bólu miesiączkowy, bólu pooperacyjny, bólu reumatyczny a także w bólu i gorączce związanej z przeziębieniem i grypą.
POJEMNOŚĆ: 20 tabletek
DZIAŁANIE:
Saridon to lek złożony o skojarzonym działaniu składników. Saridon zawiera paracetamol i propyfenazon, działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, oraz małą dawkę kofeiny, która nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
SPOSÓB UŻYCIA:
Lek Saridon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka leku Saridon u dorosłych to1-2 tabletki, młodzież w wieku 12-16 lat l tabletka. Jeśli istnieje konieczność, dawkę można powtórzyć do trzech razy na dobę.
PRZECIWWSKAZANIA:
Nie stosować leku:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na propyfenazon, paracetamol, kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników;
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na pirazolony lub pochodne tych związków (nadwrażliwość na fenazon, aminofenazon, metamizol)
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na fenylbutazon lub kwas acetylosalicylowy
- jeśli u pacjenta występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
- jeśli u pacjenta występuje ostra porfiria wątrobowa
- u dzieci poniżej 12 roku życia
SKUTKI UBOCZNE:
Jak każdy lek, Saridon może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania leku Saridon bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne objawiające się wysypką skórną i pokrzywką, reakcje nadwrażliwości, z takimi objawami jak świąd, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność czy astma. W pojedynczych przypadkach: reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny (ostra, zagrażająca życiu reakcja alergiczna), małopłytkowość (zmniejszenia liczby płytek krwi), leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych), agranulocytoza (niedobór granulocytów) i pancytopenia (niedobór wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi, tj. krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi).
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Uwagi
Zażywanie leku Saridon z innymi lekami:
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Lekarz powinien zdecydować czy pacjent może stosować lek Saridon jeśli jednocześnie stosuje następujące leki: ryfampicynę, niektóre środki nasenne, niektóre leki przeciwdrgawkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), chloramfenikol, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, warfarynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, zydowudynę, środki działające uspokajająco (barbiturany i leki przeciwhistaminowe), benzodiazepiny, leki sympatykominetyczne (np. efedryna), tyroksynę, teofilinę, cymetydynę, disulfiram, doustne środki antykoncepcyjne. Wymienione leki należy stosować z lekiem Saridon ostrożnie ponieważ mogą wchodzić w interakcje z zawartymi w nim substancjami.
W czasie stosowania leków spowalniających opróżnianie żołądka, takich jak np. propantelina, szybkość wchłaniania paracetamolu może ulec spowolnieniu, przez co efekt przeciwbólowy może wystąpić z opóźnieniem. Przyspieszone opróżnianie żołądka, np. po zażyciu metoklopramidu, prowadzi do szybszego wchłaniania paracetamolu.
Ciąża i karmienie piersią:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Saridon nie powinien być stosowany w czasie ciąży.
Składniki preparatu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Lek nie powoduje zaburzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
SKŁAD:
1 tabletka zawiera:
- substancje czynne:
- 250 mg paracetamolu
- 150 mg propyfenazonu
- 50 mg kofeiny
- substancje pomocnicze:
- hydroksypropylometyloceluloza
- celuloza mikrokrystaliczna
- esma-spreng
- skrobia kukurydziana
- talk
- magnezu stearynian
- krzemu dwutlenek koloidalny
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.