- Ksylometazolina jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Początek działania leku występuje zwykle w ciągu 5-10 minutach po podaniu. Zmniesza obrzęk błony śluzowej ułatwia oddychanie przez nos oraz ułatw
Sudafed XyloSpray 0,1% 1 mg/ml aerozol
Ksylometazolina jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Początek działania leku występuje zwykle w ciągu 5-10 minutach po podaniu. Zmniesza obrzęk błony śluzowej ułatwia oddychanie przez nos oraz ułatwia odpływ wydzieliny.
Lek Sidafed XyloSpray przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
POJEMNOŚĆ: 10 ml
WSKAZANIA:
Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu błony śluzowej, w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Ułatwianie odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonego z przeziębieniem.
SPOSÓB UŻYCIA:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę.
Nie należy stosować leku dłużej niż przez 5 dni.
PRZECIWWSKAZANIA:
Nie należy stosować leku Sudafed XyloSpray:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na którykolwiek składnik leku
- jeśli u pacjenta występuje suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa
- u pacjentów po usunięciu przesadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej
- u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat
SKUTKI UBOCZNE:
Jak każdy lek, Sudafed XyloSpray może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.
Często (częściej niż u 1 na 100 osób, ale rzadziej niż 1 na 10 osób) mogą występować objawy podrażnienia (pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa), kichanie, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych. Często po odstawieniu leku może dochodzić do nasilenia obrzęku błony śluzowej.
niezbyt często (częściej niż u 1 na 1000 osób ale rzadziej niż u 1 na 100 osób) miejscowe podanie może spowodować objawy związane z ogólnoustrojowym działaniem jak np. kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
Rzadko (częściej niż u 1 na 10000 osób ale rzadziej niż u 1 na 1000 osób) mogą wystąpić nudności, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, ból głowy, bezsenność lub uczucie zmęczenia.
Długotrwałe lub częste stosowanie, a także podawanie w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa, objawiającym się uczuciem zatkania nosa, wydzieliną z nosa, świądem nosa i kichanie. Działanie to może wystąpić już po 5 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane może doprowadzić do suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.
Uwagi
Ciąża i karmienie piersią:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
W przypadku stosowania długotrwałego lub w dawkach większych niż zalecane nie może wykluczyć wystąpienie działań ogólnoustrojowych dotyczących układu krążenia lub ośrodkowego układu nerwowego. W takim przypadku zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu może być zaburzona.
SKŁAD:
1 ml roztworu zawiera jako substancję czynną 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze:
- chlorek benzalkoniowy roztwór
- disodu edetynian
- sodu chlorek
- sodu diwodorofosforan dwuwodny
- disodu fosforan dwuwodny
- sorbitol ciekły 70% (niekrystalizujący)
- wodę oczyszczoną
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.